19/07/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

İzmir’deki Ukraynalı çift çocuklarından haber alamıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı harekatın 9. gününde de sürüyor.

İzmir’de yaşayan Ukraynalılar, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatı protesto etmek için Gündoğdu Meydanı’nda toplandı.

Ellerinde Türk ve Ukrayna bayrakları taşıyan grup, her iki ülkenin de milli marşını çaldı.

“Diktatör Putin” ve “Savaşı durdurun” sloganları atan grup adına konuşan İzmir Ukraynalılar Derneği Başkanı Olena Özbek, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın durmak bilmediğini ifade etti.

“KATİL PUTİN, SİVİL HALKA DAHA DA ZARAR VERMEYE ÇALIŞIYOR”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı bir soykırım işlediğini söyleyen Özbek, “Katil Putin rejiminin ülkemizi hızlıca işgal etme planı suya düştü. Bu sebeple katil rejim, sivil altyapılara ve sivil halka daha da fazla zarar vermeye çalışıyor. Okullar, hastaneler ve konutlar yoğun bir şekilde saldırılara maruz kalıyor. Daha önce Çernobil Nükleer Santrali ele geçirildi, şimdi de Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ne saldırıyorlar. Dünya buna ne zaman dur diyecek. Tüm dünyanın yaşamı tehlikeye girdi.” dedi.

İzmir deki Ukraynalı çift çocuklarından haber alamıyor #1

“RUSYA’YA DÜNYADAN DAHA SERT CEVAPLAR BEKLİYORUZ”

NATO’nun Ukrayna hava sahasını kapatmasını istediklerini belirten Özbek, “Bu şekilde sivil halkı, sağlam kalmış sivil altyapıları ve kültür miraslarını koruyabiliriz. Rusya’ya dünyadan daha sert cevaplar bekliyoruz.” diye konuştu.

Ülkelerine dönemediler Gündoğdu Meydanı’nda yapılan eyleme 15 Şubat’ta tatil için Hindistan’a giden ve Rusya Ukrayna’ya saldırınca ülkelerine dönemeyen Ukraynalı Olena ve Yatsenko Yevhen çifti de katıldı.

Ukrayna’da 13 ve 9 yaşlarında iki kız çocukları olduğunu ifade edilen Yehven çifti, Hindistan’dan kendi imkanlarıyla Türkiye’ye kadar gelebildiklerini söyledi.