25/06/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

Yaz aylarında pencere ve balkonlara dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle evlerde pencereler ve balkon kapıları açılırken, serinlemek için havuz ve denizlerin yolu tutuluyor. Uzmanlar ise çocuklarda yüksekten düşme ve boğulma vakalarına karşı uyarıyor. Prof. Dr. Esra Şevketoğlu, “Şu an kliniğimizde birden fazla yüksekten düşme, travma hastası çocuk var. Pencere önüne koltuk, sandalye gibi mobilyaların konulmamalı, stor perdelerin zincirleri çocukların asılıp, boğulmasına sebep olan durumlarla karşı karşıya kalmamıza sebep oluyor, önlem alınması çok önemli. Yaz aylarında boğulmaları sık görüyoruz, çocuklar sahillerde asla tek başına bırakılmamalı. Yapılan bütün müdahalelere rağmen bazı hastalarımızı kaybediyoruz” dedi

Okulların tatil olmasının ardından güzel havaları da fırsat bilen aileler, çocuklarıyla birlikte soluğu deniz, havuz, park ve bahçelerde alırken sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle evlerde pencere ve balkon kapılarının önlem alınmadan açılması da kazalara neden olabiliyor. Uzmanlar ise yaz aylarında yüksekten düşme, boğulma gibi durumların sıklıkla yaşandığını ifade ederek aileleri uyardı. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Esra Şevketoğlu da ev kazalarına karşı önlem alınmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Pencere, balkon korkulukları ve pencere önündeki kanepe gibi eşyaların çocukların tırmanmasıyla büyük kazalara neden olabildiğini aktaran Prof. Dr. Şevketoğlu, stor perde zincirlerinin çocuğun boynuna dolanması ve suda boğulmalara karşı da ailelerin çocuklarını yalnız bırakmaması gerektiğini ifade etti. Şevketoğlu, şu an yoğun bakım servislerinden birdn fazla çocuğun yüksekten düşme, travma sebebiyle yattığını belirtti.