25/06/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

İlk kez ev alacaklar dikkat!

Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ilk kez ev sahibi olacaklar için yüksek vadeli ve düşük faizli konut kredisi çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz konuya ilişkin olarak “Evlilik kredisi tüm Türkiye’de yaygınlaşacak. Hükümetten ilk evini alacaklara kredi desteği verilecek.” açıklamasında bulundu. İşte 15 yıl vadeli ve 1.20 düşük faizli İlk Evim konut kredisi şartları ve tarihlerine ilişkin detaylar…
k kez ev alacaklar 1.20 faiz oranı ve 15 yıla varan vade imkanı ile ev sahibi olabilecek. İlk Evim kampanyası başvuru tarihleri, vade sayısı, başvuru şartları ve ödeme planı araştırmaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamasının ardından araştırılmaya başlandı. Yılmaz, ilk konut edinimi destekleyici çalışmalar yapılacağını duyurmuştu. İşte 1.20 düşük faizli konut kredisi başvuru şartları ve tarihlerine ilişkin merak edilenler…

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 20 Kasım’da yapılan kabine toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ‘Aile ve Gençlik Fonu’ ve konut kredisiyle ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ifadeleri şöyle:

“Merkez Bankası’yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor.

Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.”

İLK KEZ KONUT ALANLARA UYGUN KREDİ

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; Kira ve konut fiyat artışlarının enflasyondaki olumsuz etkilerinin giderilmesi için konut arzını artırıcı uygulamalar hayata geçirilecek.

Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere yönlendirilecek.

İlk kez konut edinimini destekleyici, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında konut edinimini kolaylaştırıcı uygulamalara yönelik çalışmalar yapılacak.