24/06/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

Yargıtay hasar alan evi boşaltan kiracıyı haklı buldu

Apartmanın arka bahçesindeki kayalıklardan kopan parça, bir daireye zarar verdi.

KİRACI HASAR GÖREN EVİ BOŞALTTI

Kiracı, oturulamaz hale gelen daireyi tahliye etti.

EV SAHİBİ “KİRA ÖDENMEDİ” DİYE DAVA AÇTI

Ev sahibi kiracıya kiraları ödemediği için icra davası açtı.

Davacı ev sahibi, mülkiyeti kendisine ait taşınmazını 05/10/2013 başlangıç tarihli kira sözleşmesi ile davalıya kiraya verdiğini, aylık kira bedelinin 1.000 lira olarak kararlaştırıldığını, davalı kiracı tarafından 2014 yılı Eylül, Ekim Kasım, Aralık ayı ile 2015 yılı Ocak ayı kira bedellerinin ödenmediğini öne sürdü.

KİRACI İTİRAZ ETTİ

Kiracı, ev sahibinin hakkında başlattığı icra takibiyle sarsıldı. Apartmanın arkasındaki kaya parçasının zarar verdiği dairede oturan vatandaş, ev sahibiyle anlaşamayınca mahkemenin yolunu tuttu. İcra takibine itiraz etti.

KİRACI EVİN OTURULMAZ DURUMDA OLDUĞUNU İSPAT ETTİ

Davalı kiracı ise kiralanan konutun bulunduğu binanın arka bahçesindeki duvardan büyük bir kaya parçasının yuvarlanarak binaya düştüğünü, bu hususta belediye tarafından tutanak tutulduğunu dile getirdi. Binada can güvenliğinin bulunmadığının ve artık oturulamayacağının tespit edildiğini, binanın boşaltılarak mühürlendiğini, akabinde davacı kiraya verenle yapılan görüşmeler neticesinde, artık fiili olarak dairede oturmanın mümkün olmadığından bahisle sözleşmenin karşılıklı olarak feshedildiğini öne sürdü.