16/07/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

Turkovac, Sinovac’tan 2 buçuk kat daha etkili

Turkovac, Sinovac’tan 2 buçuk kat daha etkili

Prof. Dr. Çalış, yerli aşı Turkovac’ın Çin aşısı Sinovac’tan 2 buçuk kat daha etkili olduğunu söyledi.
  • 18.04.2022 – 09:46
  • Güncelleme : 18.04.2022 – 10:07
Turkovac, Sinovac'tan 2 buçuk kat daha etkiliKoronavirüs ile mücadele kapsamında çalışmalar devam ederken, yerli ve milli Turkovac aşısı bu mücadelede Türkiye’nin elini oldukça güçlendirdi.

Türkiye, kendi aşısını üretebilen ülkeler arasına girerek, salgınla mücadelede en ön saflarda yer aldı.

Öte yandan, Erciyes Üniversitesi’nde Turkovac’ın, Çin’de üretilen Sinovac aşısından 2,5 kat daha etkili olduğu açıklandı.

İHA’nın haberine göre; katıldığı bir programda Erciyes Üniversitesi’nin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, sıfırdan başlanan bir aşıyı 18 ay gibi kısa bir sürede bitirdiklerini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Turkovac aşısının Sinovac’tan 2,5 kat daha etkili olduğu, Faz 3 çalışmasında Hacettepe Üniversitesi’nce açıklandı. Hastalanma veya hastaneye yatış oranı Sinovac’ta 46 hasta iken, Turkovac’ta 20 hasta denildi.

“Bir aşıyı sıfırdan başlayıp 18 ayda bitirmek müthiş bir şey”

Hiçbir aşının Faz-3 çalışmaları bitmedi, devam ediyor. Buradaki tek sıkıntı şu oldu; herkes aşılandı, herkes hastalık geçirdi. Biz de kıl payı yetiştik, biraz daha geç kalsaydık Faz-3’te bu kadar gönüllü bulamayabilirdik. Olabilecek en iyi zamanda bir aşıyı sıfırdan başlayıp 18 ayda bitirmek müthiş bir şey. Normalde 4-5 yıldan önce yeni bir aşıyı ortaya koyamazsınız.

Turkovac, Sinovac tan 2 buçuk kat daha etkili #1

“Aşı merkezimiz biterse binlerce doz aşı üretebileceğiz”

Turkovac aşısından daha önemli, biz bunu yapabileceğimizi, ileride olabilecek başka türlü şeylerde tecrübemizi, yetkinliğimizi ortaya koymuş olduk. Aşı merkezimiz biterse binlerce doz aşı üretebileceğiz. Ama milyonlarca doz üretemeyeceğiz. Üniversitelerin görevi de budur, preklinik çalışmaları yapmak, ticari aşamasında üniversitenin haklarını koruyacak şekilde devlet ya da bir şirketle anlaşıp ticari kısmını devretmek.

“Hedefimiz Türkiye’de ilk 5, dünyada ilk 500”

Erciyes süper ligde, inşallah şampiyonlar ligi hedefimiz var. O da Türkiye’de ilk 5, dünyada ilk 500. O da hayal değil, belki zaman alacak ama onu da başaracağız inşallah. Türkiye’de şu anda 8. sıradayız araştırma üniversiteleri içerisinde. Hedefimiz ilk 5, ilk 3 çok zor. O yüzden çok çalışmamız lazım. Kısa vadede olmaz ama orta veya uzun vadede olur. Coğrafi dezavantajımıza rağmen 8. sıradayız. İyi bir akademisyen İstanbul veya Ankara’yı tercih ediyor. Fabrikalar, büyük şirketler İstanbul’a yakın bölgelerde. Üniversitelerin gelişebilmesi için üniversite-sanayi işbirliği çok önemli. Biz sadece Kayseri’deki sanayicilerle işbirliği yapabiliyoruz. Buna rağmen dünyada ilk 500, Türkiye’de 5’i zorlayacağız. Hayalimiz bu.”