16/07/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

Kişilik özellikleri yaşlılıkta hafıza ve düşünme becerilerini etkiliyor

Kişilik özelliklerinin, yaşlılık dönemine etkisi yapılan bir araştırma ile kanıtlandı.

Bilim insanları, Chicago’daki Rush Memory and Aging Project’e katılan yaklaşık 2 bin kişinin karakter özelliklerini analiz etti.

Araştırma kapsamında özenlilik, dışa dönüklük ve nevrotiklik olmak üzere üç temel kişilik özelliğinin bilişsel gerilemedeki rolü incelendi.

AA’nın haberine göre, bilim insanları, özenli insanların hafif bilişsel bozukluk yaşama riskinin daha düşük olduğunu söyledi.

Katılımcıların bilişsel becerileri 23 yıl boyunca incelendi

1990’larda başlayan uzun süreli bir hafıza ve yaşlanma çalışmasının parçası olan araştırmada, kişilik özelliklerini ölçen standart soruları yanıtlayan katılımcıların bilişsel becerileri 23 yıl boyunca yıllık olarak değerlendirildi.

Kişilik özellikleri yaşlılıkta hafıza ve düşünme becerilerini etkiliyor #1

Özenli kişiliklerde, Alzheimer ve demans riski yüzde 20 azalıyor

Raştırma Journal of Personality and Social Psychology’de yayınlandı. Özenli bir kişiliğe sahip olmanın Alzheimer ve demans riskini en az yüzde 20 oranında azalttığı belirtildi.

Nevrotizme (duygusal dengesizlik) sahip insanların ise hafif bilişsel bozulma geliştirme riskinin daha yüksek olduğu ifade edildi.

Çalışma sırasında, özenlilik puanı yüksek veya nevrotiklik puanı düşük olan kişilerin, bilişsel bozulma geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğunun gözlemlendiği, bir kişinin vicdanlılık ölçeğinde aldığı her 6 puanın bilişsel bozukluk yaşama riskini yüzde 22 azalttığı kaydedildi. Öte yandan, nevrotiklik ölçeğindeki her 7 puan artışın bilişsel bozuklukta yüzde 12’lik bir risk artışına neden olduğu bildirildi.

“Özen seviyesi yüksek olan insanlar, sigara içmek gibi risklerden kaçınır”

Araştırmanın yazarları, daha dışa dönük ve sosyal olan kişilerin, demans hastalığına yakalanmadan bir yıl daha yaşadığını ifade etti.

Northwestern Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Tomiko Yoneda, şu ifadeleri kullandı: