25/06/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

İzmir için flaş deprem uyarısı: 7.3 büyüklüğünde deprem olabilir!

AFAD tarafından alınan bilgilere göre, İzmir Çeşme’de saat 01.08’de 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından önemli bir açıklama yapıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’e deprem uyarısı yaptı. Sözbilir, fay hatlarına dikkat çekerek, ”Bu fayların uzunluklarına göre gelecekte üretebilecekleri en büyük depremler 6.5 ile 7.3 arasında değişmektedir” dedi.

İzmir’de meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki deprem endişe yarattı. Merkez üssü Çeşme olan depremin derinliği 7,27 olarak duyuruldu. Depremin ardından flaş bir açıklama geldi. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremlerle ilgili açıklamada bulundu. Sözbilir, “Bu bölgede tarihsel deprem kataloglarındaki bilgilere göre 4 Nisan 1881 tarihinde 7.3 büyüklüğüne varan bir deprem meydana gelmistir. Bu depremde Sakız Adası ile Çeşme ve Alaçatı yerleşimleri 9 şiddetinde sarsılmıştır. Çok sayıda can ve mal kaybı yaşanmıştır. Binaların önemli bir bölümü yıkılmış, geri kalanlar ise hasar görmüştür. Gerek Sakız Adasında gerekse Çeşme yarımadasında çok sayıda can ve mal kaybına neden olmuş ayrıca tsunami yaşanmıştır” dedi.

‘6.5 İLE 7.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLABİLİR’

Çeşme açıklarında ve Sakız Adası’nın güney doğusunda meydana gelen bugünkü depremin odak mekanizma çözümlerine göre, deniz altı fayından kaynaklandığına dikkat çeken Prof. Dr. Sözbilir, “Bu bölgede Ege Denizi’nden karaya doğru hem Çeşme Yarımadası hem de Sakız Adası’na doğru uzanan faylar bulunmaktadır. Bu fayların uzunluklarına göre gelecekte üretebilecekleri en büyük depremler 6.5 ile 7.3 arasında değişmektedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Sözbilir, Çeşme-Alaçatı başta olmak üzere Karaburun Yarımadası ve Urla ile Seferihisar çevresindeki yerleşimlerin yapı stoku açısından incelenmesi, yapıların olası yıkıcı depreme karşı dirençlerinin ölçülmesi ve Çeşme yarımadasında tsunami tehlikesi düzeyi konusunda çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti.