24/06/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

Gıda zehirlenmesinin en yaygın 10 belirtisi

Gıda zehirlenmesi, bir kişinin bakteri, virüs, parazit, bakteriyel toksin veya kimyasalların tüketilmesini takiben ortaya çıkan bir dizi belirtidir.

Gıda zehirlenmesi gıdanın hazırlanmadan önce, hazırlanma sırasında veya sonrasında kontaminasyonundan kaynaklanabilir. Hijyen önlemlerine uyulmadığında (örneğin, yiyecekleri hazırlayan kişinin hasta olması), yiyecekler yetersiz yıkandığında, yanlış pişirildiğinde veya saklandığında zehirlenme meydana gelebilir.

Bazı gıdalar kontaminasyona daha duyarlıdır. Çiğ veya az pişmiş gıdalar (kümes hayvanları, et ve yumurta), çiğ meyve ve sebzeler (kirli su ile yıkanmış veya yıkanmamış), pastörize edilmemiş süt ürünleri, uzun süre soğutulmadan bırakılan yiyecekler ve balıklara özellikle dikkat edilmelidir.

Gıdanın kokusu ve görünümü kontamine olsa bile çoğu zaman değişmez, bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Sıcak havalarda hazırlanan yiyeceklere özellikle dikkat edilmelidir. Bazı yiyecekler ısıya karşı daha hassastır ve çok uzun süre ısıya maruz kalmışlarsa yenmemeli veya içilmemelidir. Sıcaklık daha yüksek olduğunda, bakteriler daha hızlı çoğalır.

Gıda zehirlenmesinin en yaygın 10 belirtisi #1

GIDA ZEHİRLENMESİNİN 10 BELİRTİSİ

Gıda zehirlenmesi genellikle söz konusu gıdanın tüketilmesinden 24 ila 48 saat sonra meydana gelen sindirim bozuklukları ile kendini gösterir. İşte gıda zehirlenmesinin en yaygın 10 belirtisi.

Karın Ağrısı