25/06/2024

Ege Gazetesi

Ege'nin Haber Portalı

ENSAR AYTEKİN DEPREMZEDELERİ DİNLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, deprem süresince 14 gün kaldığı Adıyaman’ın ardından geldiği Balıkesir’de depremzedeleri kaldıkları yerlerde ziyaret etti. Ziyaretleri kapsamında, Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Edremit, Gönen, Bandırma ve Erdek ilçelerinde ilçe örgütleri ile birlikte depremzedeleri ziyaret eden Aytekin “Balıkesir, depremzede kardeşlerine kucaklarını, kapılarını evlerini açtı. Büyük bir dayanışma yaşıyoruz, bundan gurur duyuyoruz. Yaptığımız ziyaretlerde kardeşlerimizin yaralarını sarmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Aldığımız notlarımızı da Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na ileteceğiz” dedi.

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

6 Şubat günü yaşanan deprem sonrası, Genel Başkanımızın talimatıyla milletvekillerimiz deprem bölgesine sevk edilmişti. Biz de Adıyaman’da 14 gün geçirip, kardeşlerimizin yardımına koştuk. Enkazdan vatandaşlarımızı çıkardık, yardımları organize ettik. Adıyaman’da Cumhuriyet Halk Partisi olarak gitmediğimiz köy bırakmadık. Her yere yardımları ulaştırdık. Milletimiz büyük bir dayanışma gösterdi, tabii ki bu dayanışma sürecek. 14 gün sonra, Balıkesir’e gelir gelmez soluğu bölgeden Balıkesir’e gelen kardeşlerimizin yanında aldık. Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Akın, İl Başkanımız Erden Köybaşı, İlçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımızla birlikte depremzedeleri dinledik. İhtiyaçlarını ve taleplerini aldık. Elbette yüreklerinde, en az deprem kadar büyük bir öfke var. Ve her zerresinde yerden göğe haklılar. Siyaset kurumu artık kendini yenilemek zorunda. Ben bilirimcilik, tek adamcılık, reisçilik artık bitti. Adıyaman’da da gördük, Ankara’dan talimat almadan işlem yapamayan bir bürokrasi vardı. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar, istismar etmeye çalıştılar. Ve halkı ilk iki gün yalnız bıraktılar. Bugün insanların deprem kelimesi kadar duymak istemedikleri bir şey varsa o da AFAD’dır. Öfke bu yüzden büyüyen bir öfke. Bunu hepimiz görüyoruz.

Şimdi önümüzde büyük bir yol var. Bu kardeşlerimize açtığımız kapılar bir misafir kapısı değil, onları misafir gibi hissettirmemek için tüm Balıkesir’in müthiş bir dayanışma gösterdiğini gururla izliyoruz. Ama yürekleri deprem bölgesinde, orada doğmuşlar büyümüşler. Yaşanmışlıkları var, anılarını gömmüşler. Kimi geri dönmeyi, kimi ise asla gitmemeyi düşünüyor.  Hayata yeniden başlamak istiyorlar, artık psikologlara, sosyologlara çok iş düşüyor. Gittiğimiz ilçelerde kaymakamlıkların psiko destek süreçlerini başlattığını görüyoruz. Bu kıymetlidir, ancak psikolog,  psikiyatrist, psikolojik danışman fark etmez bu şehirde bu unvanlara sahip kim var kim yoksa hazır bir şekilde tutulmalı ve eldeki kaynaklar yetersizse depremzede kardeşlerimizle hızlıca iletişime geçmelidir.

‘Büyükşehir Depremzedelerin Araçlarına Otopark Bileti Kesmekten Vazgeçsin’

Ayvalık’ta yaptığımız ziyaretlerde, depremzede kardeşlerimiz bir şikayetini dile getirdi. Kaldıkları yerden ilaç almak için Ayvalık’a giden kardeşlerimize elinde cihazla otopark bileti kesen Balpark görevlileri, depremzede olduklarını ifade etmelerine rağmen bilet kestiklerini ifade ettiler. Bu uygulamanın iyimser bir şekilde, bir hatadan kaynaklandığını, bildirim yapılmadığı için böyle bir durumla karşılaşıldığını düşünüyorum. Bu konunun düzeltilmesi gerekiyor. Nasıl ki tüm ilçe belediyeleri parti fark etmeksizin şehir içi toplu taşımada depremzedelere yardım edip kart çıkardılarsa büyükşehirin de tavrının bu yönde olduğunu biliyoruz. Bu yüzden, aksini düşünmeden iyimser bir şekilde bir hata olduğunu düşünüyorum. Neticede az sayıda olsalar da araçlarıyla gelen depremzedeler var ve kaydı yapılanların sayısı bellidir. Bu araçları kaydederek sistemde bir düzeltme yapılabilir. Buradan da çağrı yapıyorum, bu hatayı düzeltelim.

Balıkesir’de kapılarını kardeşlerimize açan hemşehrilerimize, kumbarasından parasını bozdurup gönderen çocuklarımıza, köylerde ekmek pişirip bölgeye ulaştıran annelerimize, gece gündüz demeden elbise katlayıp tırları dolduran halkımıza yürekten teşekkür ediyorum.